GO UP

Legendarne zdjęcie

Na pewno znacie to zdjęcie – wielka wataha wilków, którą uwielbiają pokazywać managerowie. Z tymże wszystko w opisie, który krąży po necie, jest źle (jego treść na końcu posta):

  • nie ma czegoś takiego jak samiec alfa. W wilczej rodzinie jest para rodzicielska, która jako jedyna się rozmnaża i głównie to ona poluje. Czasami razem, czasami osobno. (np. teraz, kiedy samica przez pierwsze tygodnie zajmuje się młodymi, poluje głównie samiec)
  • koncept samca i samicy alfa powstał na bazie błędnych badań Rudolfa Schenkela, który obserwował wilki w ogrodzie zoologicznym w Bazylei w latach 40. XX w.

    W zamkniętej przestrzeni, z zaburzoną strukturą grupy, wilki zachowywały się w sposób nienaturalny np. tworząc twardą hierarchię podobną do wojskowej. (to jakby wygłodzonych ludzi przebadać w ciasnym pomieszczeniu – też stworzą nietypowe zależności, ale nie znaczy, że tak będą zachowywać się w codziennym życiu).

  • w warunkach naturalnych wilki funkcjonują bardzo podobnie do ludzkiej rodziny: są rodzice, starsze i młodsze rodzeństwo, a autorytet nie bierze się ze stosowania siły. Relacje są podobne do naszych ludzkich: czasami są dla siebie czułe, innym razem agresywne, czasami wkurzone.
  • jedna uwaga: niektórzy naukowcy komentowali zdjęcie mówiąc, że to nieprawda, że wilki opiekują się słabszymi czy chorymi. Ale badania i nagrania z ostatnich lat (np. polskie Stowarzyszenie dla Natury Wilk) pokazują, że zdarzają się takie sytuacje.

Zdjęcie wykonał w Kanadzie (nie w Rumunii) Chadden Hunter i przedstawia grupę wilków na czele, której idzie samica z pary rodzicielskiej. Wilki idą polować na bizony, co jest możliwe tylko w dużej grupie. W Polsce zdarza się, że wilki polują na żubry ale raczej na młode lub schorowane. Polowanie na dorosłego, zdrowego osobnika może być zbyt ryzykowne.

Wilki w 97% polują na dzikie zwierzęta, głównie na to, co jest dostępne na miejscu i co najłatwiej upolować. W Polsce były to głównie dziki dopóki myśliwi nie wybili ich na polecenie rządu, a teraz są to sarny (np. na Roztoczu), na łanie, czyli samice jelenia (np. w Puszczy Białowieskiej), a jedna wilcza rodzina w Wigierskim Parku Narodowym wyspecjalizowała się nawet w polowaniu na bobry!

Błędna treść oryginalnego posta:

„Wataha wilków. Pierwsze 3 to stare i chore. Idą, by ustalić tempo. Następne 5 są silne. W centrum inni, chronieni przed atakami. Następna 5 chroni tyły. Ostatni idzie przywódca alfa. Sprawdza wszystko z tyłu. Widać co znaczy być przywódcą. To nie chodzi o bycie z przodu.”
źrdóło: www.theguardian.com

Zostaw komentarz

× Auuu... Jak możemy Ci pomóc?