Niech będzie dziko!
Jeśli tu trafiłeś, to pewnie doskonale wiesz, że plastik to syf, że energia z węgla zatruwa nam powietrze, a przemysłowa produkcja mięsa… no właśnie.
Najpewniej też już coś z tym robisz, tylko czasem zastanawiasz się, czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? A jeśli masz lub planujesz mieć dzieci, pewnie też rozmyślasz o ich przyszłości. Jaka będzie? Jaki świat im zostawimy?
Jako Mikrowyprawy spędzamy większość czasu w outdoorze i z przerażeniem obserwujemy, jak człowiek rozpycha się łokciami w przyrodzie. Dlatego za wszelką cenę staramy się zaszczepić w Was gen dzikusa, zarazić przyrodą przez doświadczenie. Dlatego zabieramy Was na tropienie wilków, niedźwiedzi czy rykowisko jeleni. Ale wiemy, że ochrona jednego gatunku to za mało. To nie uchroni nas przed skutkami globalnego ocieplenia i nie zapewni naszym dzieciom bezpiecznej przyszłości.
Dlatego w Fundacji DZIKO postanowiliśmy skupić się na ochronie siedlisk. Dzikich miejsc, gdzie swobodnie mogą żyć rośliny i zwierzęta.
Nasz plan? Chcemy utworzyć REZERWATY OBYWATELSKIE, czyli zbiór prywatnych terenów objętych ochroną, które nie będą przynależeć do państwa, ale do ludzi. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli realnie chronić dzikie tereny i zapobiegać dalszemu wymieraniu gatunków.
Dawniej walczyliśmy z naturą, żeby przetrwać. Teraz żeby przetrwać musimy o naturę zawalczyć!
Do dzieła, DZIKUSY!
Czym są rezerwaty obywatelskie?
Rezerwat obywatelski to teren prywatny wykupiony przez Fundację DZIKO lub dobrowolnie oddany pod ochronę. Właściciel zobowiązuje się do pozostawienia danego terenu w stanie naturalnym lub w uzasadnionych przypadkach do odtworzenia środowiska naturalnego. Na takim obszarze nie będzie można prowadzić żadnych prac, polować ani wycinać drzew.
Kto jest królem rezerwatu?
Rezerwaty obywatelskie należą do Fundacji DZIKO lub w przypadku udostępnienia terenu, do jego właściciela. Fundacja DZIKO może pomagać w zarządzaniu danymi obszarami poprzez współpracę z naukowcami, wolontariuszami, czy poprzez angażowanie lokalnej społeczności.
Co mogę zrobić, jeśli nie posiadam ziemi?
Możesz zaangażować się w działania Fundacji DZIKO poprzez wsparcie finansowe, jako wolontariusz np. przy sadzeniu drzew, przy organizacji warsztatów, czy bieżących działaniach fundacji. Chcesz zacząć działać? Masz jakiś dziki pomysł? Napisz do nas
Chcesz, żeby było dziko?
Masz pomysł na współpracę? Prowadzisz firmę, która chce się zaangażować w ochronę przyrody? A może prowadzisz już podobne działania? Napisz do nas! Razem możemy więcej!