Kto mocniej wstrząśnie lasem?
Najpiękniejszy spektakl w Polsce
W życiu nie widziałem jelenia na żywo, nawet podczas rykowiska, choć raz udało mi się go usłyszeć. Jesienią szedłem przez góry na północy Węgier i nieświadomy niczego trafiłem na rykowisko. Na początku nie wiedziałem, co to jest i zacząłem się bać. Najtrudniejsza była noc, spałem na dziko, sam w górach, a wokół mnie konkurowały ze sobą byki: kto mocniej wstrząśnie lasem. Niski, tubalny głos niósł się echem po całej okolicy. Miałem wrażenie, że ziemia drży, a z drzew spadają liście. Nie myślałem wtedy, że to człowiek jest królem puszczy, czułem się za to mały i bezbronny.
– tak w „Mikrowyprawach w wielkim mieście” wspominałem moje pierwsze w życiu rykowisko. Najbardziej niezwykły spektakl jakiego można doświadczyć w Polsce. Samce jeleni szukają wtedy łani do swojego haremu, chodzą po lasach i głośno ryczą.
Ten weekend to jeden z ostatnich momentów żeby załapać się na ten spektakl! Macie niepowtarzalną okazję żeby przeżyć coś, co będzie wspominać latami.
O to, gdzie najlepiej się udać i jak przygotować do rykowiska, zapytałem Michała Figurę ze Stowarzyszenia dla natury „Wilk”, który od 15 lat tropi zwierzęta w Beskidzie Żywieckim.
Jak się przygotować do słuchania rykowiska?
Michał Figura*: Jelenie odzywają się głównie w nocy, zaczynają zwykle po godzinie 20. Przede wszystkim zadbajmy o ciepłe ubranie, latarkę i termos gorącego napoju. Do samego słuchania nie potrzebujemy specjalnie kamuflażu ale nie zaszkodzi okryć się kocem lub siatką maskującą.
Jakie miejsce w lesie wybrać żeby mieć szanse usłyszeć i zobaczyć jelenie?
M.F.: Posłuchać możemy z każdego miejsca blisko lasu gdzie jelenie występują. Natomiast na obserwację tego spektaklu najlepiej wybrać miejsce na skraju lasu i leśnej polany. Największe szanse zobaczenia jeleni mamy tuż przed zmierzchem lub tuż przed wschodem słońca. W przypadku chęci obserwacji dobrze jest zaopatrzyć się w strój maskujący, a najlepiej schować w czatowni.
W jakich lasach w Polsce jest największa szansa na rykowisko?
M.F.: Tak naprawdę szansa uczestniczenia w rykowisku jest w każdym większym kompleksie leśnym gdzie występują jelenie. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w drugiej połowie września i trwa do połowy października lecz jest to uzależnione od wielu czynników. W zależności od regionu jeleni można słuchać już od końca sierpnia czasem nawet do końca listopada. Osobiście polecam góry Beskidy, Bieszczady. Siadając na niewielkim wzgórzu usłyszymy jelenie z okolicznych dolin i stoków górskich.
* Jeśli chcielibyście się wybrać na rykowisko z Michałem skontaktujcie się z nim tutaj. A jeśli chcielibyście przeczytać o moich doświadczeniach z rykowiskiem, książkę „Mikrowyprawy w wielkim mieście” z dedykacją ode mnie, możecie kupić tutaj.