GO UP

Wilczy festiwal

separator
Price 1099zł
Scroll down

Wilczy festiwal

1099zł per person

„Wilków jest za dużo! Przestały bać się człowieka!” – to nagłówki z mediów, które czytamy codziennie.

Strach jest zrozumiały, ale czy uzasadniony?

Postanowiłem, że nadszedł czas na to, żebyśmy się zebrali. Ci, którym los wilków nie jest obojętny. Ci, których dzika przyroda fascynuje, którzy marzą o wyjątkowych przeżyciach z najbardziej niezwykłym zwierzęciem!

Dlatego zdecydowałem, że organizuję dla nas pierwszy „Wilczy festiwal” w Polsce, z prelekcjami, warsztatami i tropieniami!

Jak zawsze jesteśmy dla rodzin z dziećmi i jak zawsze w wyjątkowym miejscu! Tym razem to Folwark Łękuk na Mazurach, położony nad jeziorem, w otulinie Puszczy Boreckiej.

Co was czeka?

Andrzej Sulej, przyrodnik opowie wam o Puszczy Boreckiej i zabierze was na poranne tropienie wilków, ja (Łukasz Długowski) opowiem wam o moich spotkaniach z wilkami we Włoszech, Jordanii i Mongolii oraz o tym, jak chronić swoje psy, prof. Rafał Kowalczyk opowie wam o Gudrun, wilczycy, która zamieszkała na ulicach Białowieży, a prof. Krzysztof Schmidt o tym, jak chronić wilki.

A poza tym:
 • noclegi i fantastyczna kuchnia w Folwarku Łękuk w otulinie Puszczy Boreckiej

 • warsztaty survivalowe dla dzieci

 • prelekcje naukowców i przyrodników

 • nocne wyjścia do lasu na wycie do wilków

 • poranne tropienia wilków

 • warsztaty z saunowania z kąpielą w jeziorze

 • dla mniejszych dzieci: plac zabaw w Folwarku Łękuk  (jeden na zewnątrz, drugi w środku, w budynku)

Kiedy?

01-03. marca 2024 r.

Ceny:

Early bird:

1149 zł/dorosły, 1099 zł/dziecko*. Płatność w dwóch ratach.

Sam karnet, bez noclegów: 549 zł

Późny bird:

1199 zł/dorosły, 1149 zł/dziecko. Płatność w dwóch ratach.

 

Zarezerwuj poprzez formularz na www lub napisz: mikrowyprawy[at]gmail.com

*zapraszamy rodziny z dziećmi w każdym wieku. Stawka dziecięca do 12 r.ż.

**system rezerwacyjny nie nalicza zniżki dla dzieci z automatu, ale my ją oczywiście uwzględnimy

Pytania?

Napisz: mikrowyprawy[at]gmail.com

 

 • Dress Code
  Obowiązkowo, cały rok: czołówka lub latarka, telefon + powerbank, termos, ręcznik, kosmetyki kąpielowe, gwizdek, plecak wielkości szkolnego, nieprzemakalne buty, spodnie i kurtkę (jeśli takich nie masz, koniecznie weź dwie zmiany wszystkiego, może spaść deszcz lub śnieg). Wiosna / lato: koszulka lub koszula z długim rękawem i długie spodnie (lato), krem z filtrem UV, środek na komary i kleszcze, czapka z daszkiem. Jesień / zima: buff lub szal, czapka, rękawiczki, koszulka i bluza szybkoschnąca, np. z poliestru albo wełny merynosów, stuptuty. Sprzęt opcjonalny: lornetka, scyzoryk, lupa.
1
Dzień 1
 • 16:15 - 16:30 rozpoczęcie Festiwalu
 • 16:30 - 17:15 - Puszcza Borecka - wstęp do przygody (opowiada: Andrzej Sulej)
 • 17:30 - 19:00 - prelekcja: Moje przygody z wilkami w Polsce, Jordanii i Mongolii (opowiada: Łukasz Długowski)
 • 16:30 - 19:00 - warsztaty survivalowe dla dzieci
 • 20:00- 22:00 - nocne wyjście do lasu: wilcze zmysły
 • 21:00 - ognisko (w cenie podpłomyki, herbata)
 • 21:00 - 24:00 Ruska Bania z saunamistrzem (seanse aroma, muzyka, mrożone owoce, woda. Seans płatny dodatkowo w recepcji)
 
2
Dzień 2
 • 6:00 - 9:30 - tropienie wilków w terenie (przewodzi Andrzej Sulej)
 • 8:00 - 11:00 - śniadanie
 • 9:00 - 11:00 - sauna (w cenie noclegu)
 • 9:30 - 12:30 tropienie wilków w lesie (przewodzi Łukasz Długowski)
 • 11:00 - 13:30 otwarte seanse saunowe w Ruskiej Bani
 • 11:00 - 14:00 - warsztaty survivalowe dla dzieci
 • 14:30 - 16:30 - przerwa obiadowa
 • 16:30 - 18:00 - O wilczycy Gudrun, która zamieszkała w Białowieży (opowiada: prof. Rafał Kowalczyk)
 • 18:45 - 20:15 - Jak chronić wilki? (opowiada: prof. Krzysztof Schmidt)
 • 20:30- 21:30 - nocne wyjście do lasu: wilcze zmysły (przewodzi Łukasz Długowski)
 • 20:00 - 22:00 nocna gra terenowa dla dzieci w wieku od 7 lat (prowadzi Izabela Przyłucka)
 • Ruska Bania - Happy hours: 30 zł/h
3
Dzień 3
 • 6:00 - 9:30 - tropienie wilków w terenie (przewodzi Andrzej Sulej)
 • 8:00 - 10:30 - śniadanie
 • 8:00 -10:00 - sauna (w cenie noclegu)
 • 9:30 - 12:30 tropienie wilków w lesie (przewodzi Łukasz Długowski)
 • 12:00 - 14:30 - warsztaty survivalowe dla dzieci
 • 13:30 - 14:30 - Jak chronić psy i zwierzęta gospodarskie? (opowiada: Łukasz Długowski)
 • Późne wymeldowanie do 15:00 w cenie pobytu.
4
UWAGA:
Wyżywienie w ramach karnetu: śniadania. Program, godziny oraz miejsca mogą ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych oraz kondycji uczestników.

Tour Location

Folwark w liczbach – ciekawostki

Folwark Łękuk znajduje się w sercu Dzikich Mazur, w otulinie Puszczy Boreckiej nad urozmaiconym brzegiem jeziora Łękuk, gdzie według raportu Instytutu Ochrony Środowiska oddychamy najczystszym powietrzem w Polsce*. Tuż obok królują żubry (około 90 sztuk), których jest więcej niż mieszkańców Łękuka Małego (63 osoby). Pagórkowaty krajobraz przypomina małe Beskidy, a zasiedla go różnorodna fauna: 139 gatunków ptaków, w tym 128 objętych ścisłą ochroną gatunkową, 15 wilków oraz kilkaset rogatych jeleni, łosi i saren.

Hotel blisko natury

W 1707 roku, gdy Wilhelm Fleiszer stawiał pierwszy drewniany dwór w Łękuku, obok szumiała pierwotna Puszcza Borecka, pełna dzikiego zwierza, z królem Puszczy – żubrem na czele. Dziś, po ponad 300 latach, nadal możemy tu podziwiać te wspaniałe zwierzęta, obserwować szybujące wysoko bieliki i oddychać najczystszym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia na puszczańskich szlakach spotkać można zwierzęta niezwykle rzadkie, w tym wilki, a nawet rysie. Puszcza Borecka jest ostoją ptasią w ramach sieci Natura 2000 – gniazduje tu aż 139 różnych gatunków ptaków.

Zdrowy wypoczynek na Mazurach

Modne dziś słowo „wellness” rozumiemy znacznie szerzej niż tylko jako moczenie się w wodzie z bąbelkami. Do Łękuka przyjeżdża się po energię życiową. Oderwać od wielkomiejskiej codzienności, korków i stresu, spojrzeć w głąb siebie, uzdrowić duszę i ciało. Jest coś takiego w powietrzu, w krajobrazie, w ludziach – że już po kilku godzinach pobytu tutaj zaczynamy wolniej chodzić, uważniej patrzeć, chłonąć wszystkimi zmysłami.

Łukasz Długowski

W Chile byłem rybakiem, w Patagonii o mało nie zostałem gaucho (kowbojem), w Finlandii włóczyłem się po mokradłach dalekiej Laponii i zbierałem maliny nordyckie. Jestem genetycznie uzależniony od miejsc niepopularnych i położonych poza szlakami. Wydałem książkę „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. Przez 10 lat byłem dziennikarzem, o mikrowyprawach pisałem w „Gazecie Wyborczej”, magazynie „Poznaj świat” i "Podróże". Prowadziłem program w Dzień Dobry TVN oraz Travel Channel, jestem ambasadorem kampanii Tatrzańskiego Parku Narodowego "Śmieci?! Kto to widział?!", w ramach której prowadzę 30 podcastów i filmów. Przewodnik certyfikowany przez Rewilding Europe.

Joanna Długowska

Po latach spędzonych na etacie w różnych agencjach reklamowych w końcu się wyrwała w las, i to bez butów! Pisze, rysuje, tropi zwierzęta i rośliny, a potem wymyśla dla Was autorskie mikrowyprawy. Stawia na ekologię, zrównoważony rozwój i promowanie lokalnych przewodników, wytwórców i artystów.

Rafał Kowalczyk

Moje zainteresowania naukowe obejmują ekologię i zarządzanie populacjami dużych ssaków. Prowadziłem badania nad ekologia behawioralną, strategiami żerowania oraz paleoekologią ssaków drapieżnych i dużych ssaków roślinożernych. Opublikowałem ponad 100 artykułów naukowych oraz mam doświadczenie w popularyzacji nauki. Uczestniczę też w działaniach dotyczących ochrony Puszczy Białowieskiej i dużych ssaków.

Krzysztof Schmidt

Główne zainteresowania badawcze K. Schmidta, to problemy związane z ekologią i naukowymi podstawami ochrony ssaków drapieżnych. Prowadzone przez niego badania dotyczyły organizacji przestrzennej i biologii populacji rysia Eurazjatyckiego oraz jego wpływu na ssaki kopytne (sarnę i jelenia) w Puszczy Białowieskiej. Uczestniczył również w badaniach nad ekologią wilka w północno-wschodniej Polsce, nad Norweską populacją rysia oraz jaguara w Wenezueli.

Andrzej Sulej

Przyrodnik, pasjonat dzikiej natury, badacz Puszczy Boreckiej. Od urodzenia mieszka w Jurkowie na skraju Puszczy Boreckiej. Nauczyciel przyrody w szkole podstawowej. Jest członkiem kilku organizacji lokalnych (Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Puszcza Borecka” i Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury) i ogólnopolskich (Komitet Ochrony Orłów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). Do swoich ulubionych zajęć zalicza włóczęgi po okolicach, najchętniej z lornetką i aparatem fotograficznym, podglądanie przyrody, czytanie.
× Auuu... Jak możemy Ci pomóc?