GO UP

Kleszcz. Jak wyciągnąć?

Jesteśmy w kolejnym szczycie sezonu jeśli chodzi kleszcze. Choć trzeba powiedzieć, że ze względu na ocieplenie klimatu – sezon trwa cały rok.

Jednocześnie krąży wiele mitów o tym, jak wyciągać kleszcze – przypalać smarować masłem? Jako człowiek, który większość czasu spędza w lesie tropiąc wilki, kleszcze to dla mnie codzienność. 

Więc zebrałem dla Was garść najważniejszych informacji jak się z nimi obchodzić oraz jakiego sprzętu używam do ich wyciągania. 

Czy to termometr, długopis… Nie! To TRIX!

Jak nie wyciągać kleszcza?

Unikaj stosowania substancji chemicznych, takich jak olej, spirytus czy benzyna, oraz nie próbuj wypalać kleszcza. Te metody mogą zwiększyć ryzyko infekcji i uszkodzenia skóry. Nie pociągaj kleszcza gwałtownie ani nie próbuj go zgnieść, ponieważ to może spowodować uwalnianie się bakterii i toksyn z jego wnętrza.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Aby bezpiecznie usunąć kleszcza, użyj szczypiec lub specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy, np. lasso Trix. Chwyć kleszcza blisko skóry i wykręć go delikatnie, nie pociągając gwałtownie. Upewnij się, że po usunięciu kleszcza, nie ma żadnych fragmentów w skórze i dokładnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

Jak usuwam kleszcze u siebie i psa?

Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, ponieważ to minimalizuje ryzyko zakażenia się. Na co dzień używam lasso Trix, ktore precyzyjnie chwyta pajęczaka, nawet najmniejszych rozmiarów (w tym nimfy).

Trixa zabrałem ze sobą nawet do Tanzanii

Pętelka oplata kleszcza nie dotykając go, więc nie zdąży zwymiotować. Trix usuwa kleszcza w całości, więc nie ma zagrożenia zakażenia jego fragmentem.


Im mniejszy kleszcz tym ważniejsza precyzja, czyli delikatne dociśnięcie do skóry i prostopadłe ustawienie przyrządu oraz nadanie kierunku podczas wyjmowania.


Włosy ani sierść nie stanowią przeszkody dla Trixa, a po dezynfekcji przyrząd służy przez lata i ludziom, i zwierzętom.

Trix jest tini-mini, z łatwością zmieści się do kieszeni.

W mojej apteczce to już obowiązkowy element wyposażenia, kiedy wychodzę do lasu. Polecam go także Wam! Kupicie go w aptece albo przez stronę: www.trixnakleszcze.pl/kup

Lasso na kleszcze zamiast poszetki? Obiecuję wam, to będzie zaraz hit na Zbawiksie! 😂

A jeżeli chcielibyście więcej dowiedzieć się o kleszczach, polecam Wam mój podcast z naukowczynią, która zajmuje się ich badaniem:

#wspolpracareklamowa #reklama

Zostaw komentarz

× Auuu... Jak możemy Ci pomóc?